Krycie naturalne a zastosowanie sztucznej inseminacji

Obecnie rzadko korzysta się z metod naturalnego zapładniania bydła. Może się to wiązać z powstaniem różnych urazów. Właśnie dlatego częściej stosowana jest sztuczna inseminacja. U bydła występuje mechanizm, jakim jest skok ejakulacyjny. W czasie kopulacji buhaj (samiec) wykonuje skok na krowę i pchnięcie.

Minimalizacja ryzyka w trakcie zapłodnienia za pomocą inseminacji

fachowa inseminacja bydłaW tym czasie masa jego ciała opiera się na miednicy samicy (krowy). Jeśli buhaj jest bardzo ciężki (a zazwyczaj jest cięższy od krowy), może dochodzić do załamań i innych urazów miednicy. Takie urazy są bardzo poważne. Złamań w obrębie miednicy nie leczy się – krowa zostaje przeznaczona na ubój. Urazy mogą dotykać również buhaja w trakcie pchnięcia ejakulacyjnego. W tym czasie buhaj nie tylko przenosi ciężar swojego ciała na kończyny tylne, ale również musi je mocno rozstawić. Może dojść do zwichnięcia, złamania w obrębie kończyn, co także wiąże się z wykluczeniem buhaja z hodowli. Właśnie dlatego fachowa inseminacja bydła jest częściej stosowana. Nie jest to zabieg skomplikowany. Zazwyczaj wykonywany jest on przez lekarza weterynarii. Charakteryzuje się mniejszą inwazyjnością i ryzykiem. Oczywiście może dojść do zakażenia macicy przez bakterie i grzyby przeniesione na aparacie do inseminacji, ale zdarza się to bardzo rzadko, a dodatkowo może być szybko leczone za pomocą antybiotyków.

Sztuczna inseminacja bydła odbywa się w warunkach jak najmniej stresujących dla krowy. Jest to zabieg niezwykle szybki, który pozwala zapłodnić krowę w najlepszym do tego momencie. Aby wybrać odpowiedni termin inseminacji, należy regularnie wykonywać badanie USG układu rozrodczego krowy. Ważne jest przede wszystkim oznaczanie wielkości jajników, a dokładniej pęcherzyków jajnikowych. Kiedy pęcherzyk dominujący pęka, należy inseminować krowę.