You are currently viewing Charakter owczarków podhalańskich

Charakter owczarków podhalańskich

Są bardzo mądre i niezwykle czujne, a przy tym dumne i odważne. Podhalany są jedną z pięciu ras polskich psów, która została zakwalifikowana jako rasa w typie psa pasterskiego. Pierwotnym przeznaczeniem tych psów było pilnowanie stada przed atakami dzikich zwierząt. Dziś jednak te psy coraz częściej są kupowane jako przyjaciele rodziny, a także ze względu na to, że świetnie bronią terytorium.

Zalety owczarków podhalańskich

owczarek podhalańskiRasa ta ma wielu miłośników nie tylko ze względu na wygląd psów, ale też zważywszy na ich charakter oraz umiejętności. Owczarki te są rzeczywiście jedną z najpiękniejszych ras psów. Gdy są młode przypominają urocze i puchate chmurki, zaś gdy podrosną ich długa sierść i słodki pyszczek sprawiają, że moglibyśmy się do nich przytulać cały dzień. Owczarek podhalański w dodatku jest niezwykle inteligentnym psem, który bardzo chętnie uczy się nowych rzeczy. Są to psy niezwykle czujne, które bacznie obserwują otoczenie nawet wówczas, gdy odpoczywają. Świetnie zatem nadają się w roli psów stróżujących. Dzięki temu, że są one gotowe bronić stada warto zaznaczyć, że owczarki podhalańskie nie są psem jednego właściciela, lecz przywiązują się do całej rodziny. Pomimo tego, że są zawsze gotowe do tego, by bronić swoją rodzinę na co dzień owczarki podhalańskie mają bardzo spokojny temperament. 

Nie ma się zatem czemu dziwić, że tak wiele osób decyduje się na zakup owczarka podhalańskiego. Ich piękny wygląd, przywiązanie względem rodziny oraz czujność sprawiają, że rasa ta wydaje się być rasą idealną. Pamiętajmy jednak o tym, że psiaki te potrzebują się dużo wybiegać, a zwykły spacer to stanowczo dla nich za mało. Dlatego też najlepiej będą czuły się w domach, które posiadają spore podwórka. Nie zapominajmy także o tym, aby psy kupować tylko i wyłącznie w sprawdzonych hodowlach.