Bezprzewodowe zasilanie dzięki panelom słonecznym

W dobie nowoczesnych technologii coraz częściej indywidualni użytkownicy szukają rozwiązań różnych problemów, które są na czasie. Coraz większą popularność zyskuje ostatnimi czasy bezprzewodowy przesył treści. Dodatkowo trend ten jest również rozwojowy w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w miejscu, w którym jest ona zużywana. Coraz częściej również w urządzeniach elektronicznych, które montowane są na zewnątrz stosuje się rozwiązania umożliwiające ich pracę bez prowadzenia przewodów zasilających.

Dwunastowoltowe panele wyjściem z sytuacji

składany panel słoneczny 12vTakie rozwiązania stosuje się na przykład w bezprzewodowych systemach alarmowych. Czujniki lub syreny alarmowe, które mają przesłać informację o wtargnięciu intruza w stanie dozorowania pobierają bardzo mały prąd, który nie obciąża znacząco akumulatora. W rozwiązaniach tych stosuje się bardzo wydajne baterie, które w stanie dozorowania mogą być eksploatowane przez kilka lub kilkanaście lat. Wymagają one jedynie okresowych przeglądów, w których sprawdza się napięcie oraz ogólny stan baterii. W nowszych rozwiązaniach elementy alarmowe komunikują się bezprzewodowo z centralą, do której przesyłają informację o stanie ogniw. Eliminuje to ryzyko awarii systemu. Najnowsze rozwiązania idą o krok dalej. W urządzeniach nie podłączonych do sieci energetycznej oprócz wbudowanych źródeł zasilania coraz częściej stosowany jest składany panel słoneczny 12v. Rozwiązanie to umożliwia generowanie energii elektrycznej przy pomocy padających promieni słonecznych. Prąd generowany w wyniku powstania napięcia na zaciskach ogniwa ładuje następnie wbudowany akumulator, który jest w stanie przez dłuższy czas zachować swoje optymalne parametry.

Rozwiązanie wykorzystujące panele solarne jest nowoczesne oraz bardzo obiecujące. Jeśli do tego zostanie użyta dodatkowa komunikacja otrzymujemy samowystarczalny system. Zadaniem użytkownika w takim przypadku jest jedynie analiza zebranych danych oraz analizowanie informacji. Dzięki temu otrzymujemy niezawodny system alarmowy, który może działać praktycznie przez dowolny okres czasu. Jedynym ograniczeniem jest liczba cykli ładowania zastosowanego akumulatora.