W szafach rack montuje się głównie stacje czołowe, switche, komputery, urządzenia optyczne, telekomunikacyjne czy monitorujące, modulatory czy rejestratory. Szafy tego typu wykorzystuje się głównie w serwerowniach komputerowych, teletechnice bądź energetyce. Często również możemy się z nimi spotkać w studiach nagraniowych bądź pomieszczeniach przemysłowych.
Systemy mocujące do montażu urządzeń w szafach rack
Szafy rack dostępne są w dwóch wersjach wiszącej, a także stojącej. Model wiszący ma mniejsze maksymalne obciążenie i oczywiście wymaga stałego przytwierdzenia do ściany, zaś solidna szafa rack stojąca w zestawie zawiera kółka transportowe, dzięki którym łatwo jest ją przemieścić, w docelowym miejscy zaś stoi na stopkach na, których może stabilnie się opierać. Zarówno w szafach wiszących jak i stojących montaż urządzeń przebiega podobnie. W tym celu stosuje się specjalny zestaw mocujący składający się z śrub różnych gwintów, nakrętek klatkowych kwadratowych, a także podkładek. Tak zwany koszyczek, czyli klatkę z ząbkami umieszcza się od strony wewnętrznej profilu rack. Następnie przykręca się podkładkę. Do montażu sprzętu komputerowego typu serwery, macierze dyskowe stosuje się specjalne szyny, dzięki którym w razie potrzeby można wysunąć go bez konieczności demontażu. W każdej szafie rack dodatkowo montuje się również takie elementy jak uchwyty i przepusty kablowe, listwy zasilające, półki czy panele oświetleniowe. Nie można zapomnieć również o systemie chłodzenia.
Urządzenia elektroniczne zmontowane w szafie rack mocno się nagrzewają, w związku z czym ważne jest by pomieszczenia serwerowe były odpowiednio klimatyzowane. Często również w szafach by zapewnić odpowiedni przepływ powietrza stosuje się drzwi perforowane bądź pojedyncze wentylatory czy panele wentylacyjne.