You are currently viewing Zautomatyzowane wózki samojezdne

Zautomatyzowane wózki samojezdne

Jednym z najpopularniejszych urządzeń, jakie od kilku miesięcy zaczęły być coraz bardziej rozpowszechnione w procesie automatyzacji zakładów przemysłowych są kierowane wózki autonomiczne. Są to urządzenia transportowe które wykonują swoje zadania całkowicie samodzielnie, bez nadzoru operatorów. Ich ogromną zaletą jest przede wszystkim możliwość szybkiego i pewnego przewożenia ładunku na miejsce docelowe.

Najlepsze wózki do pracy autonomicznej

samojezdne wózki agvWózki AGV były używane w zakładach pracy od kilkunastu lat, aczkolwiek do tej pory były to dość proste i toporne urządzenia, umieszczane często na szynach, ograniczających możliwość ruchu i wyznaczających trasę jazdy. Wraz z pojawieniem się nowego sprzętu nawigacyjnego, wykorzystywanego przede wszystkim przez domowe urządzenia autonomiczne, możliwe było stworzenie wózków transportowych, wykonujących proste zadania, i nie wymagających żadnego systemu sterowania ponad narzędziami pokładowymi. Nowoczesne samojezdne wózki AGV muszą jedynie posiadać wskazane miejsce ładunku i rozładunku by móc zacząć pracę. Samodzielnie wybierają one optymalną trasę jazdy, oraz bardzo dokładnie omijają wszelkie przeszkody, zarówno konstrukcyjne, jak i pracowników zakładu. Mogą one zabrać na pokład przeszło pięćset kilogramów ładunku, i załadować go w najwyżej kilka minut.

Jedynie największe gabarytowo ładunku muszą być załadowane przez fizycznych pracowników, wszystkie inne ładunki maszyna może zabrać samodzielnie, dzięki zamontowanym ramionom robotycznym, przystosowanym do przenoszenia najróżniejszego rodzaju ładunku. Flota samojezdnych wózków najczęściej składa się z kilku maszyn stale wykonujących pracę, oraz z maszyn zamiennych, które przejmują zadania w momencie w którym pierwsze maszyny muszą być podłączone do źródła prądu w celu naładowania akumulatorów.