You are currently viewing Zalety ekologicznego nawożenia

Zalety ekologicznego nawożenia

 

Uznaje się, że nawozy naturalne jest to bezpieczna dla środowiska, a także korzystna dla roślin alternatywa w stosunku do nawozów syntetycznych. Należy pamiętać o tym, że nawozy sztuczne stopniowo przyczyniają się do pogarszania stanu naturalnego środowiska. Tyczy się to etapu produkcji, zasalania gleby w efekcie nadużywania i docelowo również zanieczyszczenia wód. Czy rzeczywiście lepszym wyborem są produkty ekologiczne?

Stosujemy nawozy ekologiczne

ekologiczne nawożenieCoraz większym zainteresowaniem cieszy się rolnictwo oraz ogrodnictwo ekologiczne. Również w przypadku amatorskiego uprawiania warzyw, owoców czy kwiatów, warto stosować naturalne i ekologiczne nawozy. Możemy kupić je zarówno w sklepach ekologicznych, jak i samodzielnie przygotować w domu, jeżeli mamy więcej czasu. Warto zdecydować się na ekologiczne nawożenie. Zmiana sposobu nawożenia roślin niesie ze sobą liczne korzyści, zarówno dla środowiska naturalnego, dla uprawianych roślin, jak i dla nas samych. Jedną z najważniejszych zalet jest fakt, iż nie zanieczyszczamy w ten sposób środowiska. Są to środki całkowicie naturalne, bez syntetycznych dodatków powodujących zanieczyszczenia gleb czy wód. Dodatkowo nie szkodzą owadom czy innym zwierzętom. Oprócz tego nawozy naturalne powodują poprawę struktury gleby. Niemal wszystkie nawozy naturalne w bardzo pozytywny sposób wpływają na jakość gleby i jednocześnie wzbogacają ją w materię organiczną, a także w wyraźny sposób poprawiają jej strukturę. Zaletą jest też poprawa stosunków powietrznych w glebie.

Kolejną zaletą nawozów ekologicznych jest bezpieczeństwo stosowania. Nawozy syntetyczne z reguły są mocno stężone oraz silnie działające, przez to w kontakcie ze skórą mogą powodować podrażnienia, poparzenia czy reakcje alergiczne. Natomiast nawozy naturalne s w pełni bezpieczne. Dodatkowo nieumiejętne stosowanie nawozów syntetycznych może zaszkodzić roślinom, natomiast organiczne są delikatniejsze w działaniu i nie szkodzą roślinom.