W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób decyduje się na uprawianie sportu. Rodzice często zapisują swoje dzieci do różnego rodzaju klubów sportowych, dzięki czemu mogą one od najmłodszych lat specjalizować się w danej dyscyplinie. Choć umożliwia to bicie kolejnych rekordów i osiąganie coraz lepszych wyników, to jednak warto wziąć pod uwagę, że nie pozostaje bez wpływu na zdrowie.
Problem zwyrodnienia stawów kolanowych u sportowców
Jak wspomniano powyżej, wczesna specjalizacja w sporcie i stosowanie częstych treningów u dzieci może prowadzić do różnego rodzaju konsekwencji zdrowotnych. Jedną z najpopularniejszych jet zwyrodnienie stawów kolanowych u sportowców, których dyscyplina charakteryzuje się wykonywaniem powtarzalnych ruchów, jak to ma miejsce między innymi w bieganiu, kolarstwie czy piłce nożnej. Dodatkowo czynnikiem ryzyka jest nieodpowiednia masa ciała sportowca – zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka będą wpływać na szybsze tworzenie się zwyrodnień. Początkowo proces ten nie daje żadnych objawów, ale stopniowo mogą pojawiać się dolegliwości takie jak ból, trzeszczenie czy blokowanie się stawu. Warto wiedzieć, że choroba ta jest chorobą postępującą, dlatego jeżeli tylko wystąpią takie objawy, to warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który odpowiednio je zdiagnozuje. Im szybciej bowiem wykryjemy chorobę i rozpoczniemy leczenie, tym większe szanse mamy na powstrzymanie procesu zwyrodnieniowego.
Podsumowając, choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych może pojawiać się u sportowców, którzy zaczęli treningi w bardzo młodym wieku oraz u tych, którzy uprawiają dyscypliny charakteryzujące się wykonywanie powtarzalnych ruchów. Jeżeli tylko pojawią się objawy takie jak ból, trzeszczenie i blokowanie stawu, warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, który zdiagnozuje problem.