Szkło nad blatem – szklane panele

Coraz więcej osób decyduje się na to, aby zamiast płytek ceramicznych wykorzystywać szkło. Szklane panele pomiędzy szafkami w kuchni to ostatni krzyk mody. Trzeba wiedzieć, że tego typu szkło ma naprawdę sporo zalet. Przede wszystkim zapewni nam czystość i elegancki, nowoczesny wygląd kuchni. Szkło jest materiałem bardzo odpornym na zabrudzenia oraz zniszczenia.

Szklane panele

 

szklane panelePanele takie bowiem są wykonywane ze szkła hartowanego. Nie ma tutaj żadnych fug. Czyszczenie będzie łatwiejsze, bo będziemy mieć do czynienia z gładką taflą. Niektórzy obawiają się samego montażu takiego szklanego panelu. Nie ma się czego obawiać. Jest to jak najbardziej bezpieczne oraz bardzo czyste – w porównaniu na przykład z wykładaniem ściany płytkami ceramicznymi. Zrobią to specjaliści, z firmy w której zamówimy szklany panel. To ich obowiązek. Montaż może odbyć się na kilka sposobów.
Pierwszym z nich jest montaż na szynach. Istnieją gotowe zestawy, na które składają się szklane panele i listwy montażowe. Listwy takie montuje się w górnej oraz w dolnej części szklanego panelu. Oczywiście potrzebne będą także klipsy montażowe. Dolną szybę przykleja się do blatu, a właśnie górną montuje za pomocą klipsów. Klipsy przywiera się do ściany. Jeśli listwy zostaną dobrze przytwierdzone do ściany to wówczas taflę szkła wsuwa się pomiędzy nie. Nie jest to skomplikowane.
Drugim sposobem na montaż szklanego panelu na ścianie jest przymocowanie go za pomocą śrub lub dystansów. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że decydując się na takie rozwiązanie już przy zamawianiu szkła musimy o tym poinformować firmę. Będzie ona musiała wykonać w szkle odpowiednią ilość otworów na śruby. Późniejsze wiercenie w szkle może być bowiem bardzo niebezpieczne.

Szkło może pęknąć. Warto wiedzieć, że tak zamontowane szyby są oddalone od ściany. Nie można uszczelnić przerw. Jeśli chcemy, aby tafla szkła przylegała idealnie do ściany to wówczas powinniśmy zdecydować się na montaż szklanego panelu za pomocą kleju. Oczywiście służy do tego odpowiedni klej.