Jak radzić sobie, gdy wózek jest niezbędny?

W momencie, gdy stajemy w obliczu przyszłości na wózku raczej nie jestem pozytywnie na stawienie. Wtedy targają nami złe emocje, wiele osób popada nawet w depresję, bo nie wyobraża sobie życia na wózku. Jazda na wózku jest naprawdę trudna. W zasadzie nie chodzi o to, że wózek jest niewygodny, że trzeba kręcić kółkami, bo do tego można się przyzwyczaić, chodzi oto, że świat, który nas otacza jest nieprzystosowany do inwalidów.

Dźwig osobowy ułatwia życie niepełnosprawnym

Zobaczmy na chodniki, drogi, autobusy, pociągu, sklepy i urzędy, wciąż w większości miejsc niepełnosprawny napotyka wiele problemów. Przede wszystkim pojawia się trudna kwestia tego, jak wyglądają autobusy. Owszem miasta kupują takie wygodne, ale wciąż jeżdżą te wysokie, pociągi ze swobodnym wejściem to wyjątki jeżdżące tylko na pewnych trasach. Taki stan rzeczy jest bardzo niekorzystny i denerwuje wiele osób. Jak zmienić naszą rzeczywistość? Nie jest to takie proste, bo kilka osób nie zmieni całego kraju.

dźwig osobowyCzasem patrząc na te kwestie można odnieść wrażenie, że rozumieją to tylko osoby, których temat dotyczy bezpośrednio. Wiele osób nie ma problemu z ograniczeniem ruchu, ale ktoś z bliskich porusza się na wózku. Dzięki takim doświadczeniom ludzie lepiej rozumieją takie problemy i chcą przeciwdziałać, ale likwidując jedno niewygodne wejście, czy stawiając 5 podjazdów nie zmienimy całego kraju, a przecież warto, bo gdyby osoby niepełnosprawne miały możliwość niezależnego życia, nigdy nie uzależniałyby się od osób trzecich. Tak naprawdę wystarczą platformy, dźwig osobowy, podjazdy i kilka innych rozwiązań. Dzięki małym zmianom zmieniamy większa rzecz. Oczywiście niepełnosprawność ruchowa to tylko jednak kwestia. Wiele osób nie dowidzi, czy ma problemy z mową. Oczywiście niepełnosprawność umysłowa tu pełnie inny temat, tutaj nie ma jakiejś tam reguły. Niektórzy mimo niepełnosprawności pracują, uczą się, rozwijają, inni nie mogą samodzielnie żyć. Wciąż jednak warto pamiętać, że pewne osoby mogą samodzielnie funkcjonować, ale musi się znaleźć osoba, która wyciągnie rękę i zechce pomóc.