Badania termowizyjne w przemyśle

Badanie kamerą termowizyjną, czyli przedstawienie za pomocą termografu mapy promieniowania podczerwonego, czyli w skrócie mówiąc ciepła wytwarzanego na poszczególne obiekty, jest metodą, która przydaje nam się w wielu dziedzinach życia.

Pomiar termowizyjny służy do badania obwodów elektrycznych

Przyjrzyjmy się zastosowaniu kamer, badań i pomiarów termowizyjnych w przemyśle, głownie ciężkim. Przy produkcji kamery termowizyjne przydają się w kilku kwestiach.

 

pomiar termowizyjnyPierwsza to procesy twórcze lub materiały, które wymagają obróbki w odpowiedniej temperaturze, w przeciwnym razie może dojąć do utraty jakości, czy wytrzymałości danego materiału lub części. Należy pamiętać, że w niektórych gałęziach przemysłu, do procesów wymagamy bardzo konkretnej temperatury, lub temperatury używane w danym procesie, są na tyle wysokie lub niskie, że nie jesteśmy w stanie kontrolować ich od wewnątrz. Wtedy właśnie z pomocą przychodzi na przykład kamera lub sonda termowizyjna. Druga kwestia to uszkodzenia na przykład maszyn, kiedy nie jesteśmy pewni, jakiej dokładnie części dotyczy usterka, a czas lub koszty nie pozwalają nam na szczegółowe oględziny każdej części. Za pomocą kamery termowizyjnej możemy w miarę szybko uzyskać dane z badania typu pomiar termowizyjny, które przybliżą nas do tego, gdzie nastąpiła usterka, głownie, jeżeli doszło do niej z powodu przegrzania lub wyziębienia części. Badania termowizyjne, mają tą przewagę nad badaniami na przykład termometrem, że są całkowicie bezkontaktowe. Oznacza to, że przeprowadzając takie badanie nie musimy, a wręcz niewskazane jest wyłączanie zasilania, a tym samym nie ponosimy strat związanych z zatrzymaniem produkcji. Pamiętajmy, że w zakładach produkcyjnych gdzie temperatura odgrywa ważną rolę w procesie, a większość sprzętu jest zasilana energią elektryczną, która ma to do siebie, że może powodować niebezpieczne przegrzania lub przeciążenia, najważniejsze jest bezpieczeństwo pracowników. A to możemy uzyskać zlecając przeprowadzenie raz na jakiś czas badań za sprzętu, jak i całej instalacji elektrycznej i energetycznej zakładu.