Ogrzewanie w każdym domu to podstawa. Nie wyobrażam sobie zimy bez sprawnego ogrzewania, dlatego większość z nas przykłada do tego tak duża wagę. Współczesne systemy są oszczędne, a do tego bardzo zaawansowane, dlatego też można dzięki temu oszczędzić na kosztach ogrzewania. Musimy jednak o nie odpowiednio zadbać.
Odpowietrznik automatyczny w instalacji grzewczej
Dawne, otwarte systemy grzewcze były dość bezpieczne, gdyż w przypadku ich przegrzania, nadmiar wody i para wodna wydostawały się przez otwarte naczynie. Obecnie dominuje jednak bardziej wydajny system ogrzewania zamkniętego, gdzie takie naczynie nie występuje. W przypadku zapowietrzenia takiego układu, nie odpowietrzy się on sam poprzez naczynie otwarte. W ogrzewaniu zamkniętym do tego zadania wykorzystuje się jednak odpowietrzniki automatyczne, które bez naszej ingerencji odpowietrzają same miejsca, przy których się znajdują. Takie odpowietrzniki umieszcza się z reguły w najwyższych punktach instalacji, a także w miejscach, gdzie mogą być problemy z zapowietrzeniem, na przykład na początku każdej sekcji grzewczej. Taki automatyczny odpowietrznik, nie potrzebuje już do swojego działania naszej ingerencji. Gdy tylko w jego wnętrzu znajdzie się powietrze natychmiast zostanie usunięte na zewnątrz układu. Odbywa się to poprzez chwilowe uchylenie zaworu, tak, aby powietrze, które ma inną gęstość niż woda, mogło się swobodnie wydostać poza układ.
Automatyzacja dotyka dzisiaj każdą dziedzinę życia. Nawet w instalacjach grzewczych jest sporo urządzeń, które w sposób automatyczny ułatwiają nam pracę. Tam, gdzie kiedyś trzeba było się sporo nachodzić, czyli w przypadku, gdy zapowietrzył nam się układ, dzisiaj pomagają nam w tym systemy automatyczne, które robią tą pracę za nas, na bieżąco.