Przepukliny różnego typu to jedna z najczęstszych przypadłości dotykających niemowlęta i małe dzieci, co wynika z faktu, że ich mięśnie są jeszcze słabe, więc w powłokach brzusznych mogą powstawać luki.
Jak leczyć przepuklinę u dziecka?
Najczęściej przepuklina powstaje w okolicy pępka maluszka, mówimy wtedy o przepuklinie pępkowej, a inne równie często spotykane typy to przepuklina pachwinowa oraz, u chłopców, przepuklina mosznowa. Mięśnie małych dzieci źle znoszą sytuacje większego napięcia – kiedy dziecko płacze i krzyczy lub kaszle czy gdy załatwia swoje potrzeby fizjologiczne możliwe jest powstanie luki w powłokach brzusznych, a przez nie następuje wypchnięcie narządów z otrzewnej pod wpływem wysokiego ciśnienia. Przepuklina pępkowa może cofnąć się sama! Jednak pozostałe dwa typy od razu skazane są na leczenie operacyjne, które jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na trwałe pozbycie się problemu. Możliwe jest też tymczasowe odprowadzenie przepukliny u małego dziecka, czym można się zajmować np. tuż po kąpieli, kiedy niemowlę jest zrelaksowane, jednak nie zawsze się to udaje. Czasem dochodzi do uwięźnięcia jelit, a to może prowadzić do niedokrwieni i martwicy tkanek. Wtedy konieczna jest jak najszybsza wizyta w szpitalu! Należy pamiętać, że skuteczne leczenie przepukliny pachwinowej u dzieci, jak również przepukliny mosznowej, jest możliwe i warto je podjąć jak najszybciej po pozytywnej opinii lekarza. Nie zawsze rodzice są w stanie zająć się poprawnym odprowadzeniem przepukliny lub nie zauważą początków uwięźnięcia, co może doprowadzić do bardzo groźnych komplikacji, w tym zagrożenia zdrowia i życia dziecka. Zawsze w przypadku przepukliny konieczna jest konsultacja ze specjalistą w tej dziedzinie.
Leczenie chirurgiczne będzie nieuniknione w przypadku przepukliny pachwinowej oraz mosznowej. Jeśli przepuklina pępkowa nie ustąpi do drugiego roku życia dziecka, tu również konieczny będzie odpowiedni zabieg.