Programista maszyn CNC

Bycie programistą maszyn CNC to znajomość programów komputerów dzięki językowi programowania. Rynek ten jest dość niszowy na polskim rynku pracy, gdyż nauka do łatwych nie należy. Ale dla chcącego nic trudnego.

Historia z życia programisty CNC

frezowanie cnc staliW ostatnich latach spadek cen sprzętu komputerowego oraz dostępność do tanich komponentów mechanicznych spowodowało, że wzrosła zainteresowanie dotyczące korzystania z technik cnc wśród małych i średnich firm. Początki mojej kariery w branży IT głównie dotyczyło prostych prac związanych z programowanie, jednak pewnego dnia mojego Taty kolega, notabene pracownik cnc, zapytał się mnie, czy nie był bym w stanie pomóc mu napisać program do toczenie na obrabiarce cnc. Bez chwili wahania zgodziłem się na to i tak zaczęła się moja przygoda jako programista maszyn cnc. Obecnie jest na etapie programowa frezowanie cnc stali dla małej, która głównie zajmuje się obróbka skrawaniem dostępna w śląskim. W trakcie pracy zauważyłem, że dość często, co uważam, że bezpodstawnie, pracodawcy dający mi zlecenie zarzucali mi brak wykształcenia wyższego. Związku z tym poszedłem na studia zaoczne do Krakowa. Jestem na 4 roku studiów i nie długo będę kończył tzn. bronił inżyniera. Liczę, że dzięki temu uda mi się dostawać lepsze zlecenia a tym samym ciekawszą pracę. Po skończeniu studiów mam zamiar wyjechać do USA do jednych z wielkich firm by dostać kontrakt i osiąść tam na stałe, czy się uda, nie wiem, ale świat ten należy do odważnych a ja właśnie taki jestem.

Język programowanie na początku mojej drogi nie należał do łatwych, ale jeżeli praca ta sprawia człowiekowi przyjemność to powinien się nie poddawać i uczyć się tego. Ja tak właśnie robię i jestem z tego dumny, nam nadzieje, że dzięki temu spełnię swoje skryte marzenie – wyjazd do USA.