You are currently viewing Uniwersalne filtry lakiernicze

Uniwersalne filtry lakiernicze

Do malowania figurek do gier bitewnych używamy farb akrylowych, które ze wszystkich rodzajów farb do tworzyw sztucznych są najmniej szkodliwe. Są to farby na bazie wody, nietoksyczne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Użycie takich farb nie wymaga więc stosowania szczególnych środków ochrony.

Materiałowe filtry do komór lakierniczych

filtry harmonijkoweMożna więc używać ich w najzwyklejszych komorach lakierniczych, które mimo nazwy nie są całymi pomieszczeniami, a stanowiskami wielkości dużej walizki, wyposażonymi w filtry. Z racji iż używamy farb na bazie wody, niemal zawsze naszych komorach zamontowane są filtry harmonijkowe z syntetycznych tkanin, pochłaniających wodę i te opary farby, które nie osiadają na malowanej powierzchni. Filtry z tkanin są znacznie trwalsze i skuteczniej zatrzymują wodę niż kartonowe filtry, nieszczególnie dobrze sprawdzające się w połączeniu z farbami wodnymi, szybko uszkadzającymi papier. Materiałowe filtry harmonijkowe są również bardzo uniwersalne pod względem rozmiarów, gdyż nie ma żadnych przeciwwskazań co do regulowania ich wielkości. Mogą być więc docięte na wymiar w razie potrzeby, i pasują do każdego rodzaju komory lakierniczej, mającej możliwość założenia filtrów na wewnętrzną ścianę. Materiałowe filtry również mogą być wykorzystane podczas malowania farbami olejnymi, emaliowymi czy nawet proszkowymi, aczkolwiek te ostatnie bardzo rzadko używane są w modelarstwie.

Filtry te są więc jednymi z najbardziej uniwersalnych filtrów lakierniczych. Można je stosować w amatorskim malarstwie modelarskim, ale również i w  profesjonalnym lakiernictwie przemysłowym, gdzie montuje się je w bardziej rozbudowanych komorach lakierniczych i stanowiskach malarskich o znacznie większych rozmiarach oraz dokładniejszej wentylacji.