You are currently viewing Sieć elektryczna i jej podstawowe parametry

Sieć elektryczna i jej podstawowe parametry

W przypadku dużych zakładów przemysłowych bardzo ważnym zagadnieniem jest wdrażanie usprawnień, które umożliwiają obniżenie zapotrzebowania na poszczególne media. Działania optymalizacyjne mogą być wykonywane jedynie w oparciu o wiedzę na temat obecnej sytuacji w zakładzie. Właśnie dlatego bardzo ważnym zagadnieniem jest zbieranie informacji na temat funkcjonowania poszczególnych instalacji.

Jak zmierzyć parametry elektryczne?

mierniki parametrów sieciBardzo dobrym przykładem jest chociażby instalacja elektryczna, która jest niezwykle istotna. To właśnie z niej zasilana jest większość odbiorników na terenie fabryk. Wszelkie podłączone do sieci maszyny czy urządzenia muszą pracować w odpowiednich warunkach żeby osiągnąć swoją sprawność czy wydajność. Żeby móc to nadzorować stosowane są mierniki parametrów sieci, które umożliwiają pomiar najważniejszych wielkości elektrycznych. Można tutaj wymienić chociażby parametry związane z napięciem zasilającym takie jak jego wartość, zapady, wahania czy zaniki. Każdy z nich określa jakość napięcia zasilającego co jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania maszyn. Dodatkowo mierzone są inne parametry sieci takie jak natężenie prądu, moc czy różne współczynniki. Do najważniejszych należą na pewno: współczynnik mocy czy zawartości harmonicznych w składowej prądu lub napięcia.

Warto wspomnieć, że na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które różnią się między sobą przede wszystkim przeznaczeniem oraz klasą dokładności. Im dokładniejszy miernik tym wynik pomiaru jest bardziej wiarygodny. Niemniej przed złożeniem zamówienia na jakikolwiek model należy najpierw oszacować potrzeby. W niektórych zakładach bardziej sprawdzą się bowiem urządzenia jednofazowe, a w innych są wymagane trójfazowe. Jak widać obecnie bardzo ważnym zagadnieniem jest kontrola funkcjonowania poszczególnych instalacji.