Przygotowanie Dobrych drożdży

Przygotowywanie domowego piwa wymaga sporych umiejętności, jak również profesjonalnego sprzętu, bez którego nie możemy zacząć. Domowa produkcja alkoholi daje nam niesamowite możliwości stworzenia naszego wymarzonego piwa, którego nie będzie kosztował nikt inny, poza naszą rodziną i znajomymi.

Dobre drożdże – to dzięki nim fermentacja postępuje szybciej

Dobre drożdżeMożemy miksować składniki, aromaty tak, by uzyskać idealne piwo. Co będzie nam do tego potrzebne? Na pewno więcej sprzętu, niż przykładowo do produkcji wódki, bo tam konieczne są destylatory, wszystkie składniki i cierpliwość. Produkcja piwa jest długotrwałym procesem, zakłada też leżakowanie piwa w dębowych, palonych beczkach, powolną fermentację składników, aż do wytworzenia się alkoholu. Destylatory nam się przydadzą podobnie jak dużo naczyń i filtrów, przed które będziemy przelewać nasze piwo. Przydadzą się także startery drożdżowe. Nie są to zwykłe dobre drożdże, takie jakie używamy przy pieczeniu ciasta, tylko ich specjalna odmiana, wzbogacona o pożywkę, dzięki której fermentacja będzie przychodzić szybciej. Przygotowanie takich starterów powinno odbywa się w sterylnych warunkach, ale jednocześnie natleniany, bo bez dostępu powietrza proces fermentacji nie będzie przebiegał prawidłowo. Temperatura startera powinna być zbliżona lub nieco wyższa do temperatury pokojowej, czyli wynosić około dwudziestu pięciu do trzydziestu stopniu Celsjusza. Przygotowywanie startera zazwyczaj trwa całą dobę, więc warto jest zacząć przygotowanie go rano, żeby następnego ranka, gdy będzie już gotowy do użycia zacząć warzyć nasze pierwsze piwo.

Niektórzy twierdzą, że warto taki starte schować na noc do lodówki, ale nie jest to konieczne. Pamiętajmy, ze wszystkie destylatory i beczki powinny być uprzednio oczyszczone, by żadne zanieczyszczenia nie dostały się do naszego napoju. Wtedy drożdże będą pracowały najlepiej, a my wykonamy dobry starter do piwa.