Obecnie produkcja energii elektrycznej pozyskiwanej z Odnawialnych Źródeł Energii cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wpływ na to ma wiele czynników, między innymi drastycznie rosnące opłaty za wydobycie węgla kamiennego, którym pali się w elektrowniach, oraz rosnące ceny za emisję dwutlenku węgla, który towarzyszy temu procesowi.
Gdzie założyć farmę fotowoltaiczną?
Alternatywnym dla konwencjonalnych elektrowni rozwiązaniem są farmy fotowoltaiczne. To miejsca, w których na gruncie ułożono wiele paneli fotowoltaicznych, których celem jest produkcja energii elektrycznej z promieni słonecznych. Możemy w ten sposób pozyskiwać energię elektryczną z niewyczerpanych zasobów energii, które docierają do nas ze Słońca. Aby to zrobić nie musimy jednak posiadać własnej ziemi, na której postawimy naszą farmę fotowoltaiczną. Możemy znaleźć odpowiedniego rolnika, który posiada własny grunt i zgodzi się, żebyśmy postawili na nim farmę PV. Jeżeli tym, w co chcemy zainwestować jest farma fotowoltaiczna dzierżawa gruntu może okazać się bardzo dobrym i korzystnym rozwiązaniem. Powinien interesować nas grunt o powierzchni co najmniej jednego hektara, który posiada odpowiedni plan zagospodarowania przestrzennego. Jego uzyskanie może być związane z długimi procedurami administracyjnymi, jest to jednak możliwe do osiągnięcia. Jeżeli uzyskamy wszystkie pozwolenia, wówczas będziemy mogli rozpocząć naszą działalność.
Decydując się na postawienie farmy fotowoltaicznej przyczyniamy się nie tylko do ochrony środowiska naturalnego oraz poprawy naszego klimatu. To także inwestycja, dzięki której zarobimy dużo pieniędzy. Ważne jest, aby podpisać z właścicielem gruntu odpowiednią umowę, w której nie będzie żadnych niekorzystnych dla nas zapisów prawnych.