Metody dekoracji paneli szklanych

W dzisiejszej aranżacji wnętrz, zdecydowanie prym wiedzie szkło. Jest to tak uniwersalny materiał, że może być zastosowany praktycznie w każdym pomieszczeniu pod różną postacią. Zarówno jako meble np. stolik kawowy, a także jako element dekoracji ścian.

Szkło laminowaneObecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest szkło do kuchni. Wiele osób zamiast typowej glazury decyduje się na panele szklane. W związku z tym producenci idąc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, stosują co nowe sposoby dekoracji szkła. Pierwszym z nich jest szkło laminowane czyli tzw szkło dekoracyjne z grafiką. Technologia produkcji tego rodzaju paneli szklanych polega na połączeniu kilku warstw podczas obróbki termicznej i próżniowej. Warstwy te stanowią kolejno szyba hartowana OptiWhite lub float o grubości od 4 do 6 mm, warstwa dekoracyjna, folia aluminiowa i spodnia warstwa zabezpieczająca z PCV lub drugiej tafli szkła. Warstwą dekoracyjną może być grafika, zdjęcie, tkanina lub wzór tapetowy. Innym sposobem na dekoracje szkła jest lakierowanie. W ten sposób uzyskuje się tzw. szkło lacobel. Lakier zwykle nakłada się na szkło z grupy float, gdyż ma ono niemal idealnie gładką powierzchnię. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, ceniących sobie monotonie, harmonie i spokój dla oka, a zarazem chcą mieć modną i nowoczesną kuchnię. Poza kolorowym szkłem, popularne jest także mlecznobiałe uzyskane w wyniku piaskowania. Powierzchnię szkła poddaje się działaniu ścierniwa transponowanego pod sprężonym powietrzem. W ten sposób uzyskujemy szkło matowe, o różnym stopniu chropowatości.

Istnieje wiele sposobów na otrzymanie ciekawie wyglądającego szkła, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie, dostosowanego pod jego gusta. Obecnie jednak najpopularniejsze stały się panele szklane z grafiką, natomiast niegdyś popularne szkło matowe idzie w zapomnienie.