You are currently viewing Jak zbudowana jest kamizelka jeździecka?

Jak zbudowana jest kamizelka jeździecka?

Kamizelka ochronna, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu zabezpieczyć ciało jeźdźca przed ewentualnymi uszkodzeniami powstałymi w wyniku upadku. Jeździec przez spłoszenie konia lub brak odpowiedniej stabilizacji może spaść nawet z kilku metrów na dość twarde podłoże. Przed złamaniami i innymi obrażeniami chroni kamizelka wykonana z odpowiednich materiałów, z wygodnymi opcjami regulacji.

Jakie funkcje mają kamizelki jeździeckie?

kamizelka do jazdy konnej ochronnaDo produkcji kamizelek jeździeckich używa się różnych materiałów – są to między innymi nylon i poliester. Odzież, aby skutecznie chroniła jeźdźca, musi właściwie przywierać do ciała, nie krępując przy tym jego ruchów. Właśnie w tym celu podstawowe kamizelki posiadają możliwość regulacji obwodu, a te lepsze (trzeciego poziomu zabezpieczeń), mają również regulowane paski ramiączek i klamrę zabezpieczającą, aby odzież się nie przesuwała. Przy produkcji kamizelek dla osób początkujących skupiono się przede wszystkim na ochronie miejsc na ciele, które są najbardziej narażone – kamizelka do jazdy konnej ochronna o 2 stopniu zabezpieczeń posiada wysokiej klasy materiał amortyzujący znajdujący się na plecach, natomiast na klatce piersiowej umieszczona została pianka, chroniąca przed drobnymi obrażeniami. W cięższych kamizelkach materiał amortyzujący znajduje się zarówno z tyłu, jak i z przodu. Produkt ma anatomiczny kształt, dzięki czemu gwarantuje swobodę ruchów podczas jazdy.

Większość kamizelek tworzona jest w podobny sposób. Warto wybierać takie, które mają możliwość wyregulowania obwodu i nie przeszkadzają w wykonywaniu podstawowych ruchów. Aby ta forma ochrony spełniała swoje założenia, kamizelka nie może być za mała, ani zbyt duża. Powinno się zatem przed zakupem pierwszej kamizelki udać się do sklepu i przymierzyć produkt.