Przenośne generatory prądu, wytwarzają go w przypadku, gdy nie mamy dostępu do innego źródła zasilania. Najczęściej wykorzystuje się je na budowach lub w innych miejscach, gdzie nie ma prądu. Przydają się także wtedy, gdy zabraknie akurat prądu w naszym domu, na przykład na skutek awarii.
Okresowe wymienianie oleju w agregacie prądotwórczym jest ważne
Agregat działa w oparciu o prądnice, która obracając się generuje prąd, podobnie jak ma to miejsce w elektrowniach. Siłą, która napędza tą prądnicę i wprawia ją w ruch obrotowy jest silnik spalinowy napędzany paliwem. Taki układ jest w stanie działać dość długo bezawaryjnie, pod warunkiem, że przestrzega się pewnych zaleceń serwisowych. Najważniejszym z nich jest wymiana oleju w agregatach prądotwórczych, bez której silnik się po prostu zatrze. Zasada działania silnika spalinowego jest oczywiście znana wielu osobom. Większość jego pracy oparta jest o mechaniczny ruch wywołany spalaniem mieszanki paliwowo-powietrznej, co wytwarza ciśnienie na tłok. Wszystkie elementy mechaniczne takiego silnika są przy tym odpowiednio spasowane. Sam olej służy w nim do smarowania powierzchni tych elementów, przez co podczas pracy nie stykają się one fizycznie ze sobą. Jako bufor pomiędzy nimi służy tutaj powłoka oleju. Gdyby jej nie było lub straciłaby ona swoje właściwości metalowe elementy tarły by o siebie, wywołując przy tym dużą ilość ciepła. Niestety spowodowałoby to uszkodzenie silnika.
Jako, że olej traci z czasem swoje właściwości, to brak jego wymiany będzie tożsamym z tym, jakbyśmy nie mieli w ogóle oleju w silniku. Jak już tłumaczyłem, taka sytuacja to śmierć dla podzespołów silnika, stąd też konieczność wymiany oleju na nowszy, aby utrzymać w dalszym ciągu jego właściwości smarujące.