Echo serca dzieci – badanie echokardiograficzne serca u dzieci

Problemy z sercem mogą mieć nie tylko ludzie w podeszłym wieku. Niestety często zdarza się, że problemy kardiologiczne mają również dzieci. Często wynika to z wad wrodzonych, które nie zostały rozpoznane w okresie prenatalnym oraz po urodzeniu dziecka.

USG serca u dzieci – echo do oceny budowy serca

badania echa serca dzieci w BydgoszczyDopiero po jakimś czasie dziecko zaczęło mieć objawy sercowe. Do niepokojących objawów na pewno zaliczyć można ciągły kaszel, suchy, napadowy, ale również może zdarzyć się mokry w przypadku obrzęku płuc, omdlenia, sinica błon śluzowych i skóry i wiele więcej. Jeśli dziecko boryka się z takimi problemami, nie można zwlekać, ale jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz rodzinny po rozpoznaniu objawów neurologicznych skieruje pacjenta do kardiologa – najlepiej do specjalisty z zakresu kardiologii dziecięcej. U dzieci najczęściej mamy do czynienia z wadami wrodzonymi, czyli dotyczącymi budowy serca, jego morfologii. W związku z tym najlepsze są badania echa serca dzieci w Bydgoszczy – echo to inaczej USG i doskonale obrazuje struktury serca. Echo serca powinno być wykonane przez doświadczoną osobę, która wie, jak rozpoznać zmiany (zwłaszcza genetyczne, wrodzone) na obrazie USG. Najczęściej wykonuje się dwie projekcie w badaniu ultrasonograficznym serca – projekcję dwuwymiarową oraz projekcję jednowymiarową. Wiadomo, że czasem obraz trzeba skonsultować również z innymi specjalistami. W przypadku dzieci jeśli mamy do czynienia z wadami wrodzonymi serca najczęściej kończy się na wizycie u kardiochirurga, który podejmuje decyzję, czy dana wada jest operacyjna czy też nie.

Jeśli jest to wada operacyjna – ustalany jest termin zabiegu chirurgicznego. Zabiegi kardiochirurgiczne są skomplikowane, ale w Polsce mamy wybitnych specjalistów w tym zakresie, którym warto zaufać.