Problemy z sercem mogą mieć nie tylko ludzie w podeszłym wieku. Niestety często zdarza się, że problemy kardiologiczne mają również dzieci. Często wynika to z wad wrodzonych, które nie zostały rozpoznane w okresie prenatalnym oraz po urodzeniu dziecka.
USG serca u dzieci – echo do oceny budowy serca
Dopiero po jakimś czasie dziecko zaczęło mieć objawy sercowe. Do niepokojących objawów na pewno zaliczyć można ciągły kaszel, suchy, napadowy, ale również może zdarzyć się mokry w przypadku obrzęku płuc, omdlenia, sinica błon śluzowych i skóry i wiele więcej. Jeśli dziecko boryka się z takimi problemami, nie można zwlekać, ale jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz rodzinny po rozpoznaniu objawów neurologicznych skieruje pacjenta do kardiologa – najlepiej do specjalisty z zakresu kardiologii dziecięcej. U dzieci najczęściej mamy do czynienia z wadami wrodzonymi, czyli dotyczącymi budowy serca, jego morfologii. W związku z tym najlepsze są badania echa serca dzieci w Bydgoszczy – echo to inaczej USG i doskonale obrazuje struktury serca. Echo serca powinno być wykonane przez doświadczoną osobę, która wie, jak rozpoznać zmiany (zwłaszcza genetyczne, wrodzone) na obrazie USG. Najczęściej wykonuje się dwie projekcie w badaniu ultrasonograficznym serca – projekcję dwuwymiarową oraz projekcję jednowymiarową. Wiadomo, że czasem obraz trzeba skonsultować również z innymi specjalistami. W przypadku dzieci jeśli mamy do czynienia z wadami wrodzonymi serca najczęściej kończy się na wizycie u kardiochirurga, który podejmuje decyzję, czy dana wada jest operacyjna czy też nie.
Jeśli jest to wada operacyjna – ustalany jest termin zabiegu chirurgicznego. Zabiegi kardiochirurgiczne są skomplikowane, ale w Polsce mamy wybitnych specjalistów w tym zakresie, którym warto zaufać.