You are currently viewing Wybór gazików do pępka

Wybór gazików do pępka

 

Pielęgnacja noworodka to niesamowicie odpowiedzialne i wymagające zadanie. Musimy szczególnie dbać o czystość jego skóry i pępka, który nie jest jeszcze zagojony. Najczęściej po dwóch tygodniach samoistnie odpada kikut pępowinowy. 

Jakie są rodzaje gazików do pępków?

gaziki do pępkaW przypadku otwartych ran, jakimi niewątpliwie są pępki noworodków, należy zachować szczególną ostrożność żeby nie wdało się zakażenie. Co prawda jest on spięty specjalnym klipsem medycznym, ale drobnoustroje zawsze mogą się przedostać do środka. Najlepsze będą jałowe gaziki do pępka, gdyż są sterylne i pakowane pojedynczo w papierowych opakowaniach. Takim gazikiem możemy przemywać pępek i skórę wokół niego, aby ją oczyścić i odkazić jeżeli zwilżymy go odpowiednim płynem. Gazikiem możemy także osłaniać pępek w trakcie zakładania pieluszki, aby nie podrażniała go w trakcie poruszania. Nadają się one także do przemywania oczu, czy twarzy niemowlęcia, gdyż są wykonane z naturalnej, miękkiej bawełny, która jest wolna od wszelkich szkodliwych substancji. Możemy ją zwilżać wodą, płynem odkażającym i delikatnie przecierać skórę. Są one najczęściej pakowane po parę, pojedynczych, oddzielnie pakowanych gazików w jednym opakowaniu i kosztują maksymalnie parę złotych. W sprzedaży dostaniemy także niejałowe gaziki, które nie nadają się do pępka, ponieważ mogą na nich być pozostałości różnych substancji, albo bakterie będące zagrożeniem nawet dla niewielkich ran. Gaziki jałowe dostępne są w kilku popularnych rozmiarach.

Najlepiej je kupować w aptece, gdyż mamy wtedy stu procentową pewność co do źródła ich pochodzenia. Każde opakowanie gazików ma datę ważności, po której upływie nie powinno się ich stosować. Do pępka wystarczą gaziki w rozmiarze trzy na trzy centymetry.