Sterowniki PLC fundamentem dzisiejszej automatyki

Jako pasjonat nowoczesnych rozwiązań od zawsze interesował się elektroniką. Z pasji tej wyklarował się mój przyszły zawód. Obecnie jestem automatykiem w dużym zakładzie przemysłowym. Wszystko zaczęło się od pracowni elektrycznej, którą miałem w technikum. Następną pracownią była pracowania robotyki i automatyki. To na niej właśnie nauczyłem się podstaw umiejętności, które wykorzystuje do dzisiaj.

Programuję i chcę uczyć programowania sterowników

programowanie sterowników plcNajbardziej interesowały mnie zagadnienia z zakresu zabezpieczeń obwodów. Moją pracą dyplomową była szafa sterownicza do prasy hydraulicznej. Obecnie największą frajdę sprawia mi programowanie sterowników PLC. Urządzenia te aktualnie są obecne praktycznie w każdym zakładzie przemysłowym. W pewnym sensie zrewolucjonizowały one obecną automatykę. Sterowniki te programuje się w łatwy sposób. Do programowania służy tak zwany język drabinkowy za pomocą którego tworzy się program. Na rynku istnieje cała masa producentów sterowników. Ja zawsze wybieram rozwiązania najbardziej sprawdzone. Są to sterowniki renomowanych producentów, które znam na wylot. W moich realizacjach często na zmianę stosuję rozwiązania kilku producentów. Jeśli coś dobrze funkcjonuje nie mam potrzeby tego zmieniać. Z moimi dostawcami też mam wynegocjowane spore zniżki co sprawia, że całość staje się jeszcze bardziej klarowna. W przemyśle istnieje duże zapotrzebowanie na fachowców, którzy potrafią programować sterowniki PLC. W związku z tym nie muszę się martwić o przyszłość. Praca, którą wykonuje daje mi sporo satysfakcji a przede wszystkim zapewnia mi godziwy byt.

W przyszłości planuję zostać głównym automatykiem w naszym zakładzie. Brakuje mi do tego jeszcze dwóch czy trzech lat stażu pracy. Jest to moją ambicją, którą zamierzam zrealizować. Pragnę również zacząć organizować kursy programowania dla młodszych pasjonatów. Posiadam sporą wiedzę, którą chciałbym przekazać młodym zdolnym adeptom automatyki.