Potrzeba stosowania soli drogowej

W sezonie zimowym dużym zagrożeniem na drogach jest ich zaśnieżenie oraz oblodzenie. Nawet opony zimowe nie gwarantują stabilnej przyczepności w przypadku wjechania na ubity śnieg lub na lód. Wówczas bardzo istotne jest stosowanie soli drogowej w celu bezpieczniejszej jazdy. Okazuje się ona bardzo skuteczna w takich sytuacjach.

Duże zapotrzebowanie na sól drogową zimą

sól drogowa na zimęLód na jezdni jest wynikiem ostrych mrozów, panujących w okresie zimowym. Sprawia on duże zagrożenie, ponieważ ma dużo mniejszy współczynnik tarcia niż asfalt. Grozi to wystąpieniem kolizji lub wypadku komunikacyjnego. Nawet najlepsze opony zimowe nie są w stanie nas uchronić w przypadku wpadnięcia w poślizg na oblodzonej jezdni. Ważne więc jest to, aby jezdnia była odpowiednio odladzana za pomocą soli drogowej, która zmniejsza ryzyko wystąpienia kolizji. Sól drogowa na zimę zawiera chlorek sodu oraz chlorek wapnia. Są to sole, które w kontakcie z śniegiem i lodem roztapiają je, a następnie obniżają ich temperaturę krzepnięcia, aby w panującej temperaturze nie zamarzły ponownie, ponieważ w ten sposób stworzyłyby kolejne zagrożenie dla ruchu drogowego. Sól drogowa jest więc bardzo skuteczna ze względu na swoje działanie fizyczne i chemiczne. Poprzez roztapianie lodu i śniegu zapewnia bezpieczeństwo na drogach w okresie zimowym. Jest to wtedy bardzo istotne ze względu na panujące bardzo niskie temperatury.

W okresie zimowym drogi są nie tylko zaśnieżone, ale często także oblodzone ze względu na bardzo niskie temperatury wówczas panujące. Stwarza to bezpośrednie zagrożenie niebezpiecznym zdarzeniem drogowym w wyniku poślizgu. Lód ma wielokrotnie mniejsze tarcie niż asfalt, dlatego ważne jest aby pozbyć się lodu z jezdni. Bardzo skuteczna jest w tym względzie sól drogowa.