You are currently viewing Piękno, pielęgnacja i rozmnażanie hortensji ogrodowej

Piękno, pielęgnacja i rozmnażanie hortensji ogrodowej

 

Z ogromnymi kwiatostanami hortensje prezentują latem rustykalny urok, któremu trudno się oprzeć. Są to bezkonkurencyjne w świecie krzewów pod względem pięknych kwiatów. Te eleganckie rośliny są łatwe w uprawie, tolerują prawie każdą glebę i dają obfite kwiaty.

Co warto wiedzieć o hortensjach?

hortensja pienna producentKolory hortensji urzekają jasnym niebieskim, intensywnym różem, mroźną bielą, lawendą i kwiatami róży – czasami wszystkie kwitną na tej samej roślinie! Hortensje doskonale sprawdzają się w różnych ogrodach, od nasadzeń grupowych, przez rabaty krzewów po pojemniki i donice. Odmiana jest bogata i wydaje się, że co roku producenci dają nam więcej możliwości, a oczekiwania ogrodników co do wielkości i koloru kwitnienia są nieograniczone. Większość hortensji będzie się rozwijać na żyznych, dobrze przepuszczalnych glebach, które otrzymują dużo wilgoci. Trzeba dodać kompost, aby wzbogacić słabą glebę. Generalnie hortensje pienne preferują miejsca częściowo słoneczne, więc najlepiej byłoby, gdyby rano dostały pełne słońce, z pewnym popołudniowym cieniem, aby chronić je przed gorącym słońcem w południe. Szczególnie takie potrzeby ma hortensja pienna Producent kwiatów zaleca, aby właśnie ten gatunek ochronić przed silnym nagrzaniem. Niektóre odmiany są bardziej tolerancyjne na pełne słońce. Hortensje można łatwo wyhodować z sadzonek. Łatwo zakorzeniają się, a proces ich rozmnażania jest prosty. Na dobrze ugruntowanej hortensji znajdujemy odnóżkę. Usuwamy najniższą parę liści z cięcia, przycinając je równo z łodygą. Zachowujemy co najmniej 2 pary liści na końcu cięcia.

Sadzimy cięcie w ziemi, zatapiając je do pierwszej pary pozostałych liści. Podlewamy lekko, aby usunąć wszelkie szczeliny powietrzne wokół łodygi. Całość przykrywamy luźno plastikową torebką. Upewniamy się, że worek nie dotyka liści cięcia, w przeciwnym razie liście mogą zgnić. Umieszczamy doniczkę w ciepłym miejscu, osłoniętym od bezpośredniego światła słonecznego i wiatru.