Budowa domków drewnianych w technologii szkieletu drewnianego, które nazywane są popularnie kanadyjczykami, jest obok budowy domów z bali bardzo popularną metodą budowy w Polsce, USA i Skandynawii. Ostatnio wspomniane domki stawiane są bardzo często w Zakopanem. Budowa taka polega na wzniesieniu konstrukcji budynku z drewna świerkowego lub sosnowego, którą wypełnia się materiałem izolacyjnym i zabezpiecza poszyciem od wewnątrz oraz na zewnątrz.
Wartości opisujące domek szkieletowy
Głównym materiałem konstrukcyjnym do budowy szkieletu są deski o grubości 38 mm i szerokości 89 mm (ściany wewnętrzne) i 140 mm (ściany zewnętrzne), rozmieszczane co kilkadziesiąt centymetrów. W siatce słupów znajdują się również otwory na drzwi i okna, które posiada każdy taki domek, a strefy podokienne dodatkowo się wzmacnia. Na oczepach stojących ścian układa się deski będące żebrami stropu, a na nich podłogę z desek lub płyt, ściany wyższej kondygnacji konstruuje się korzystając z podłogi jako platformy roboczej. Tak powstały szkielet obijany jest poszyciem, które usztywnia konstrukcję budynku. Dawniej poszycie zewnętrzne wykonywano głównie z ukośnych desek drewnianych, obecnie stosuje się twarde płyty OSB, a nawet siding.
Miejsce między poszyciem wewnętrznym i zewnętrznym wypełnia się płytami z wełny mineralnej lub materiałami sypkimi. Grubość izolacji i jej prawidłowe ułożenie ma ogromny wpływ na izolacyjność cieplną przegród. W domkach budowanych metodą szkieletową jest ona bardzo dobra i w większości przypadków wartość współczynnika U nie przekracza 0,3 W/(m²*K), przez co bardzo często metodę tę wykorzystują klimatyczne apartamenty,W jakimi pochwalić może się Zakopane. Warunkiem koniecznym dobrej izolacji termicznej jest zabezpieczenie przed zawilgoceniem i dlatego pod okładziną wewnętrzną układa się warstwę paroizolacyjną, a pod okładzinę zewnętrzną tzw. wiatroizolację. W tego typu budowaniu są to specjalistyczne folie i nie mogą być zostać zastąpione materiałem o pozornie identycznych właściwościach infiltracyjnych (np. papą, folią ogrodową itp.).
Stropy oraz dach także wykonywane są jako konstrukcje drewniane. Więźba dachowa może być zaprojektowana jako gotowy wiązar lub być wykonana na placu budowy z oddzielnych elementów.