Jak ważna jest prawidłowa diagnostyka maszyn?

Nie da się ukryć, że w przypadku każdego urządzenia mechanicznego największe znaczenie mają jego regularne przeglądy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że od prawidłowo działających maszyn zależy bardzo wiele. A czy to nie jakość produktów wytwarzanych jest najważniejsza? Diagnostyka maszyn jest zatem warunkiem koniecznym do utrzymania wysokiej jakości, dobrze funkcjonujących maszyn. Istnieje wiele metod sprawdzających stan techniczny urządzeń. Jakie wyróżniamy i jak będą one działały?

Diagnostyka maszyn i ich dzisiejsze znaczenie

certyfikaty udtPrzede wszystkim należałoby wymienić w tym miejscu metody badań diagnostycznych opartych na wykorzystaniu termografii. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że faktycznie działająca maszyna na pewno wydziela odpowiednie ciepło. Oczywistym jest, że wraz ze wzrostem czasu pracy, temperatura będzie wzrastała. Jednak trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że każdy element urządzenia będzie charakteryzował się inną temperaturą i każdy ten element ma odpowiednie dla siebie przedziały temperatur. Na tej podstawie można stwierdzić czy faktycznie któraś z części urządzenia nie działa prawidłowo. Jednak są również badania diagnostyczne, które opierają się na pomiarach laserowych. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z prawidłowym ustawieniem wirników. Przy pomocy lasera można przeprowadzić bardzo precyzyjne ustawienie wirników. Jednak jak zauważyć, że faktycznie wirniki nie są ustawione tak jak należy? Oczywiście w ustaleniu tego pomogą badania drgań. Możemy sobie bez problemu wyobrazić, że wirniki źle ustawione będą wywoływały drgania urządzenia, które również nie będą się mieściły w żadnym ze wskazanych przedziałów.

Jak widać jest naprawdę wiele możliwości na to, aby zbadać prawidłowe działanie i przede wszystkim ustawienie wirników w urządzeniach. Dlatego właśnie powszechne jest dzisiaj korzystanie z ich możliwości i profesjonalne diagnozowanie ewentualnych awarii urządzeń. Nie da się zapomnieć również o tym, że badania diagnostyczne są całkowicie badaniami nieniszczącymi.

Źródło www.eptsil.pl