You are currently viewing Jak przebiega windykacja roszczeń?

Jak przebiega windykacja roszczeń?

Liczba osób zadłużonych stale rośnie i nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić. Jeżeli regulują one swoje zobowiązania na bieżąco, wszystko jest w porządku. Gorzej, kiedy zaczynają pojawiać się w tej kwestii problemy i brakuje regularnych wpłat. Wówczas może dojść do sytuacji, kiedy wobec takich osób zostaną wszczęte działania windykacyjne. Jak przebiegają te ostatnie? Wyjaśniamy.

Proces windykacyjny krok po kroku

windykacja roszczeń wodzisław śląskiRozpoczęcie procesu windykacyjnego głównie opiera się na wykonywaniu telefonów przypominających o konieczności uregulowania płatności oraz wysyłaniu monitów. Jeżeli to nie pomaga, wówczas zostają do klientów nadawane wezwania do zapłaty oraz przedsądowe wezwania do zapłaty. Wiele osób motywują one do uregulowania zaległości, ale niestety nie wszystkich. W przypadku tej drugiej grupy sięga się po bardziej radykalne metody, a mowa tu na rozpoczęcie etapu sądowego. Wówczas wysyłany zostaje wniosek do sądu o wszczęcie postępowania sądowego i nadanie prawomocnego nakazu zapłaty. Na tej podstawie dłużnik zobowiązany jest do niemal natychmiastowego uregulowania zaległości, powiększonej o odsetki oraz koszty sądowe. Jeżeli nie wywiąże się z tego obowiązków, wówczas wierzyciel może zgłosić się na komornika, który na podstawie prawomocnego nakazu zapłaty rozpocznie postępowanie egzekucyjne. Do przeprowadzenia pełnej procedury windykacyjnej zatrudniane są najczęściej firmy, które specjalizują się  w takich zagadnieniach jak windykacja roszczeń wodzisław śląski to miasto, na terenie którego swoją działalność prowadzą liczne firmy zarządzające wierzytelnościami. Dzięki temu bez trudu można znaleźć tą odpowiednią do współpracy.

Procedura windykacji należności wymaga znajomości odpowiednich przepisów prawa, a także dysponowania wiedzą, w jaki sposób konstruować poszczególne pisma. Żeby zwiększyć szanse jej skuteczności, najlepiej powierzyć zarządzanie wierzytelnościami fachowcom w tej dziedzinie. Dzięki posiadanej przez siebie wiedzy i doświadczeniu, niewątpliwie zajmą się tematem profesjonalnie.