Jak dobrać odpowiednie rękawice?

Praca fizyczna wiąże się niejednokrotnie z pewnym ryzykiem. Wiele czynności naraża człowieka na urazy mechaniczne, kontakt ze szkodliwymi substancjami, itp. Wszystko to może negatywnie wpływać na zdrowie, życie takiego pracownika.

Odzież robocza to obowiązkowe wyposażenie każdego pracownika

Ważne jest więc odpowiednie zadbanie o swoje bezpieczeństwo i uniknięcie szkodliwych skutków niektórych sytuacji. Dlatego właśnie coraz więcej zawodów wymaga posiadania przez pracownika odpowiedniej odzieży. Codzienna odzież robocza ma na celu zapewnienie komfortu oraz bezpieczeństwa w trudnych warunkach. Musi być ona jednak dopasowana odpowiednio do indywidualnych potrzeb każdego pracownika. Musi bowiem chronić przed czynnikami, na które jest najbardziej narażony. Podobnie sprawa wygląda w przypadku ochronnych rękawic.

odzież roboczaTo właśnie dłonie są najczęściej narażone na kontakt ze szkodliwymi substancjami lub na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego ważne jest to jak dobrać odpowiednie rękawice do wykonywanej pracy. W wielu sytuacjach bez trudu można odnaleźć produkt ochronny, który spełni wszystkie potrzebne wymagania. W innych, bardziej wymagających zadaniach jest to czasem trudniejsze. Zawsze jednak warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Najważniejsze jest odpowiednie określenie rodzaju wykonywanej pracy. To będzie miało najistotniejszy wpływ, ponieważ rękawice robocze muszą zapewniać pracownikowi komfort i nie mogą krępować ruchów. Inną kwestią są warunki w jakich odbywa się praca. Ważna jest tutaj np. temperatura środowiska i elementów stykających się z rękawicą bezpośrednio. Istotne jest też czy są to materiały suche, mokre, sypkie, ostre, itp. Duże znacznie ma również stopień zagrożenia występujący podczas wykonywania konkretnego zadania. Inne rękawice będą potrzebne przy niewielkim ryzyku lub mało szkodliwych skaleczeniach. Inne natomiast mogą uratować od oparzeń, działania szkodliwych substancji chemicznych czy ciężkich urazów mechanicznych. Podczas doboru rękawicy warto zapoznać się z oznaczeniami zamieszczonymi na produktach.