You are currently viewing Dobrze zaprojektowana maszyna

Dobrze zaprojektowana maszyna

 

Niezależnie od tego jaki projekt wykonujemy, to zawsze musimy się trzymać ściśle określonych norm. Związane jest to między innymi z wytrzymałością materiałów. Musimy także przestrzegać zasad rysunku technicznego, ponieważ nasz projekt musi być czytelny dla wszystkich z naszej branży, a nie tylko dla nas.

Jak wykonuje się projekt maszyny?

projektowanie maszynProjektowanie nie jest łatwe, trzeba posiadać dużą wiedzę. Projektowanie maszyn przemysłowych wymaga od nas bardzo szerokiej wiedzy, ponieważ to nie tylko nasz projekt ma dobrze wyglądać, ale maszyna wykonana na jego podstawie, musi działać bez zarzutu. Ogólnie jeśli chcemy zostać projektantem maszyn, to powinniśmy zdobyć wyższe wykształcenie w tym kierunku. To właśnie na studiach posiądziemy wiedzę, która umożliwi nam poprawne wykonywanie projektów. Dodatkowo powinniśmy nauczyć się obsługi programów służących do wykonywania projektów. Obecnie nie wykonuje się żadnych projektów ręcznie. Wszystko robimy za pomocą komputera. Programy służące do projektowania i modelowania 3D umożliwiają nam także przeliczanie obciążeń działających na daną maszynę podczas jej pracy. Uwzględnienie wszystkich sił działających na maszynę podczas jej pracy jest bardzo ważne, ponieważ na tej podstawie możemy dobrać materiał z jakiego zostaną wykonane podzespoły danej maszyny. Tutaj nie ma miejsca na metodę prób i błędów, cały projekt musi być bardzo dokładnie przemyślany. Ewentualne poprawki do projektu wprowadzamy przed rozpoczęciem jego realizacji.

Nieustający rozwój technologii sprawia, że my jako projektanci, musimy się bez przerwy rozwijać, aby nadążać za branżą. Stosowanie przestarzałych rozwiązań jest nieprofesjonalne, a przede wszystkim nieopłacalne. Jeśli będziemy się cały czas rozwijać, to nasze projekty będą dużo lepszej jakości.