Krótko mówiąc, serwer backupu to element naszej infrastruktury IT, który przechowuje kopie zapasowe naszych danych. Jest to zazwyczaj serwer sprzętowy o dużej pojemności pamięci masowej i aplikacja dedykowana do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii. Serwer kopii zapasowych regularnie łączy się z podłączonymi urządzeniami, aby przechowywać dane potrzebne do odzyskiwania danych po awarii i uszkodzenia danych.
Typy serwerów backupowych
Zasadniczo serwer kopii zapasowej może być lokalny lub hostowany zdalnie. Oto kilka powodów, dla których potrzebujemy serwera kopii zapasowych i co może on dla nas zrobić. Istnieją dwa sposoby przechowywania kopii zapasowych: wewnętrzny dysk twardy i zewnętrzne urządzenie magazynujące. Wewnętrzny dysk twardy ma tę zaletę, że jest zawsze dostępny i może być wyłączany niezależnie od serwera Backup Server. Pamięć zewnętrzna jest wygodniejsza, ponieważ można ją podłączyć pod serwer backupowy. Korzystanie z zewnętrznego urządzenia pamięci masowej może oszczędzić kłopotów z instalowaniem i odinstalowywaniem wielu serwerów kopii zapasowych. Alternatywnie możemy użyć udziałów sieciowych. Aplikacja on-premise to implementacja aplikacji na własnych serwerach. Aplikacja lokalna jest bezpieczniejsza i bardziej niezawodna, ponieważ kontrolujesz dane, ale jej konfiguracja kosztuje więcej. Aplikacja off-premise oznacza, że jest hostowana przez stronę trzecią.
Oba typy aplikacji w chmurze mają swoje wady i zalety, ale główną różnicą między nimi jest koszt i wygoda. Aplikacja lokalna jest droga i wymaga połączenia z Internetem, a jej szybka i łatwa aktualizacja jest trudna. Kiedy mówimy o ochronie danych, mamy na myśli techniki zapewniające integralność i dostępność danych. Techniki te są często określane jako zarządzanie cyklem życia informacji (ILM).