You are currently viewing Automatyczna maszyna produkcyjna

Automatyczna maszyna produkcyjna

Roboty produkcyjne i automaty przemysłowe są niewątpliwie przydatne, aczkolwiek w naszej narzędziowni nie mieliśmy nawet co marzyć o wdrożeniu takiego do wyposażenia. Warsztat nie należał bowiem do szczególnie dużych, a jakakolwiek przestrzeń była zawsze zajęta przez narzędzia czy materiały używane do produkcji.

Najmniejsze roboty zadaniowe do warsztatu

universal robots ur3O kompaktowych, niemalże kieszonkowych robotach współpracujących słyszeliśmy już od jakiegoś czasu, aczkolwiek dopiero niedawno mieliśmy okazję takowy przetestować w praktyce, w warunkach warsztatowych. Maszyną przez nas testowaną był produkowany przez firmę Universal Robots UR3, najmniejszy z obecnie używanych automatów warsztatowych. Jest to robot o wymiarach nie przekraczających wielkości dużej wiertarki stołowej, o zasięgu ramienia maksymalnie do pięćdziesięciu centymetrów. Dzięki możliwości montażu małych narzędzi elektrycznych, doskonale nadaje się do wykonywania bardzo prostych i powtarzalnych prac na stanowisku produkcyjnym czy obróbkowym. Może być więc bez trudu wykorzystany do spawania, lutowania czy wiercenia, jak również do pomocy przy obróbce lub montażu. Robot jest bardzo wygodny, a po wstępnym zaprogramowaniu może wykonywać prace zgodnie z ustawionym programem lub też we współpracy z pracownikiem zajmującym dane stanowisko.

Mimo iż maszyny współpracujące wymagają nieco przygotowania i przyzwyczajenia załogi do pracy z automatami, są ogromnym ułatwieniem i pozwalają na skupienie się na najtrudniejszych zadaniach w procesie produkcyjnym, gdyż wykonują wszystkie nużące, powtarzalne prace samodzielnie. UR3 umożliwia zautomatyzowanie tych zadań, które są pozornie łatwe, aczkolwiek niejednokrotnie mogą męczyć i sprawiać wiele trudności pracownikom, dlatego też w warsztatach takie automaty bywają niezastąpione.