You are currently viewing Wybór nawierzchni na plac zabaw

Wybór nawierzchni na plac zabaw

Chyba nie ma dziecka, które by nie lubiło spędzać czasu na placu zabaw. To idealne miejsce dla maluchów już od około dwunastego miesiąca życia. Obecne place zabaw są budowane w taki sposób, aby były maksymalnie bezpieczne.

Jakie są rodzaje nawierzchni na palach zabaw?

nawierzchnie bezpieczne na place zabawDzieci uwielbiają się bawić na świeżym powietrzu, gdzie mogą się do woli wyszaleć. Zwykły spacer nie daje im tyle satysfakcji co wizyta na placu, gdzie znajdą przeróżne przyrządy do zabawy. Na pewno są tam piaskownice, zjeżdżalnie, drabinki czy karuzele o różnym zaawansowaniu trudności. Dzieci niejednokrotnie ulegają różnym upadkom w takich miejscach, bo nie zawsze są odpowiednio uważne i też sprawne. Żeby maksymalnie ograniczyć ryzyko jakichkolwiek urazów, gdy dziecko spadnie z jakiegoś przyrządu lub po prostu się przewróci, projektanci placów zabaw stosują specjalne nawierzchnie bezpieczne na place zabaw, które mogą być wykonane z kilku rodzajów materiałów. Przeważnie są spotykane specjalne pianki poliuretanowe, które zapewniają idealną twardość i mają równą powierzchnię. Kolejnym rodzajem są maty przerostowe, które układa się na trawie, pozwalając jej rosnąć. Równie dobrze na placu zabaw mogą się znajdować maty gumowe, które układane są jak klocki. Są to typowe podłoża, które najczęściej można spotkać na publicznych placach zabaw, ale nie brakuje też takich, gdzie zostały wysypany piasek, drobne kamyczki czy specjalne wióry. Najważniejsze, aby nawierzchnia było odpowiednio miękka i dobrze amortyzowała upadki.

Maluchy w każdym wieku mogłyby długie godziny spędzać na placu zabaw, ponieważ to dla nich raj. Oczywiście zawsze pobyt na nim zawsze musi być pod opieką rodzica, ponieważ dzieci są nieprzewidywalne. O bezpieczeństwo dzieci dbają nie tylko rodzice, ale także konstruktorzy placów zabaw.