Popularnym zbożem uprawianym w Polsce jest pszenżyto. Warto zaznaczyć, że wbrew pozorom jest to zboże wrażliwe na niedobór wody. Plony będą zdecydowanie niższe w okresie letnim ubogim w opady deszczu. Oczywiście jest wiele odmian pszenżyta, które charakteryzują się różną zimnotrwałością.
Preparaty zawierające aminokwasy egzogenne i endogenne
Równomierne i umiarkowane opady deszczu to najlepsze warunki dla wzrostu tego zboża. O wysokim plonie decydują jednak nie tylko dobre warunki pogodowe, ale również warunki glebowe. Nie wszędzie gleba nadaje się pod uprawę pszenżyta. Można jednak ją na to przygotować, wykonując odpowiednie nawożenie. Jeśli chodzi o nawożenie azotem, należy je wykonywać tylko wczesną wiosną. Można też stosować dokarmianie dolistne rośliny. Ostatnio bardzo popularne stały się biostymulatory, które posiadają znacznie więcej składników niż zwykłe nawozy. Wiadomo, że jest to też rozwiązanie droższe, ale z pewnością opłacalne. W glebie często nie występują takie aminokwasy, jakich potrzebuje pszenżyto do prawidłowego wzrostu. Wiele z aminokwasów pszenżyto jest w stanie wytworzyć samodzielnie – mowa o aminokwasach endogennych. Trzeba jednak zwrócić też uwagę na aminokwasy egzogenne, które pobierane są z otoczenia. W przypadku pszenżyta czy innych roślin, takie aminokwasy pobierane są z gleby (większość z nich rozpuszcza się też w wodzie i pobierane są wraz z wodą). Aminokwasów jest bardzo wiele i im więcej zapewni się ich roślinie, tym lepiej będzie ona wzrastać.
Dzięki aminokwasom roślina szybciej kiełkuje. Pszenżyto to zboże wymagające, dlatego zastosowanie biostymulatorów jest tutaj jak najbardziej uzasadnione. Są to środki bezpieczne dla zdrowia. Ich najważniejszym zadaniem jest dostarczenie roślinom wszystkich składników, których nie mogą pobrać bezpośrednio z gleby na danym terenie.