Ferma wiatrowa to obecnie jedna z najbardziej ekologicznych metod pozyskiwania energii elektrycznej, zaraz obok elektrowni słonecznych. Turbiny wiatrowe nie generują żadnych zanieczyszczeń do środowiska, a jedynym ich minusem jest szum łopatek, generowany na skutek ich opływu przez wiatr.
Ile energii generuje farma wiatrowa ?
Wydawać by się mogło, że ilość energii uzyskiwanej z turbiny wiatrowej jest znikoma w stosunku do ogromnych elektrowni opalanych węglem, lecz cała farma wiatrowa śmiało może konkurować z dymiącymi kolosami. Oczywiście wygrywa ona prawie pod każdym względem, jedynym minusem jakiego można się doszukać jest spora powierzchnia zajmowana przez farmę. Często jest to nawet kilkanaście hektarów. Na szczęście turbiny sytuowane są na polach uprawnych, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by rolnicy nadal zbierali z nich swoje plony. Mogą nawet na tym sporo zarobić, dzierżawiąc ziemię inwestorowi. W nowo postawionych fermach wykonywana jest często analiza produktywności farmy wiatrowej. W skrócie mierzy się jak opłacalne jest działanie fermy w danym miejscu. Ową analizę produktywności przeprowadza się za pomocą specjalnych mierników, które określają czy farma daje z siebie sto procent, czy jednak miejsce, które wybrano, nie jest najlepszą lokalizacją. W takiej sytuacji pojawia się problem, czy przenieść elektrownię w inne miejsce, czy też pozostawić w obecnym, nie wykorzystując jej pełnych możliwości.
Jeszcze kilka lat temu, wydawać by się mogło, że nie da się czerpać zbyt wielu korzyści z energii odnawialnej, którą jest siła wiatru, lecz ku zdziwieniu wielu osób, to właśnie ona staje się przyszłością rynku energetycznego w wielu krajach. Gdyby zaczęto wykorzystywać ją klika lat wcześniej, może udało by się obniżyć poziom skażenia środowiska na świecie.