Marantowate to rośliny o pochodzeniu tropikalnym, które w Polsce uprawia się często w celach dekoracyjnych. Liście marantowatych posiadają nietuzinkowe i niezwykle charakterystyczne ubarwienie – zarówno każda strona blaszki, jak i nerwy są zaznaczone całkowicie odrębnym kolorem. Marantowate także zachwycają swoją zdolnością poruszania się. Poduszki stawowe roślin sprawiają, że marantowate cały czas obracają się w kierunku światła.
Jakie podłoże do marantowatych?
Marantowate to rośliny dosyć wymagające. Ich piękny wygląd zależy od wielu czynników: odpowiedniego nasłonecznienia, właściwej lokalizacji i przede wszystkim – podłoża. Ekspozycja marantowatych na silne promienie słoneczne jak i pozostawienie roślin w miejscu częstej zmiany temperatury i blisko otwartego okna czy zbyt obfite podlewanie – powodują niszczenie rośliny. Podobnie ziemia do marantowatych nie może być zbyt ciężka, by gromadzić wodę, ani zbyt bogata w sole mineralne, których marantowate potrzebują jedynie co pewien czas i w znikomej ilości. Podłoże do tej odmiany roślin musi mieć przede wszystkim kwaśny odczyn, a jego idealny skład można uzyskać najlepiej, kupując gotowe, przygotowane przez ekspertów mieszanki. Do doniczki dla marantowatych najczęściej dodaje się kwaśny torf, podłoże kokosowe, perlit oraz nawóz organiczny. Odpowiednie proporcje składników, ich naturalne pochodzenie i właściwości takie jak przepuszczalność, pochłanianie wilgoci, zdolność do tworzenia komór powietrznych czy brak patogenów – gwarantują roślinie optymalne warunki rozwoju, a co za tym idzie zdrowy, piękny i okazały wygląd.
Marantowate to specyficzne rośliny, które do osiągnięcia wysokiego stopnia dekoracyjności potrzebują sprzyjających warunków. Zarówno otoczenie, w którym się znajdują, jak i gleba, w której rosną – powinny być przystosowane do potrzeb roślin. Optymalne warunki rozwoju tzw. modlących się można osiągnąć m.in. poprzez stosowanie mieszanek podłożowych opracowanych i polecanych przez ekspertów.