Roboty produkcyjne i automaty przemysłowe są niewątpliwie przydatne, aczkolwiek w naszej narzędziowni nie mieliśmy nawet co marzyć o wdrożeniu takiego do wyposażenia. Warsztat nie należał bowiem do szczególnie dużych, a jakakolwiek przestrzeń była zawsze zajęta przez narzędzia czy materiały używane do produkcji.
Najmniejsze roboty zadaniowe do warsztatu
O kompaktowych, niemalże kieszonkowych robotach współpracujących słyszeliśmy już od jakiegoś czasu, aczkolwiek dopiero niedawno mieliśmy okazję takowy przetestować w praktyce, w warunkach warsztatowych. Maszyną przez nas testowaną był produkowany przez firmę Universal Robots UR3, najmniejszy z obecnie używanych automatów warsztatowych. Jest to robot o wymiarach nie przekraczających wielkości dużej wiertarki stołowej, o zasięgu ramienia maksymalnie do pięćdziesięciu centymetrów. Dzięki możliwości montażu małych narzędzi elektrycznych, doskonale nadaje się do wykonywania bardzo prostych i powtarzalnych prac na stanowisku produkcyjnym czy obróbkowym. Może być więc bez trudu wykorzystany do spawania, lutowania czy wiercenia, jak również do pomocy przy obróbce lub montażu. Robot jest bardzo wygodny, a po wstępnym zaprogramowaniu może wykonywać prace zgodnie z ustawionym programem lub też we współpracy z pracownikiem zajmującym dane stanowisko.
Mimo iż maszyny współpracujące wymagają nieco przygotowania i przyzwyczajenia załogi do pracy z automatami, są ogromnym ułatwieniem i pozwalają na skupienie się na najtrudniejszych zadaniach w procesie produkcyjnym, gdyż wykonują wszystkie nużące, powtarzalne prace samodzielnie. UR3 umożliwia zautomatyzowanie tych zadań, które są pozornie łatwe, aczkolwiek niejednokrotnie mogą męczyć i sprawiać wiele trudności pracownikom, dlatego też w warsztatach takie automaty bywają niezastąpione.